poniedziałek, 28 marca 2011

"Czy dieta wegańska ma oparcie w nauce?" wykład M. Desmond w GdańskuAvocado vegan catering przy współpracy ze Studenckim Kołem Dietetyków przy Katedrze Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza na wykład pt. „Czy dieta wegańska ma oparcie w nauce?”, który poprowadzi mgr Małgorzata Desmond.
Avocado przygotuje zdrowy, etyczny poczęstunek dla wszystkich przybyłych na spotkanie.

9 kwietnia (sobota).
Początek godz. 14:00.
Sala Czarnockiego budynek nr 24 na terenie Szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Dębinki 7.

Obserwacje naukowe ostatnich lat wskazują na pozytywną rolę diet opartych o produkty roślinne w prewencji chorób cywilizacyjnych tj. otyłości, chorób krążeniowych czy pewnych nowotworów.
W USA około 4.5 mln osób, w tym blisko 3mln dzieci i młodzieży, odżywia się dietą wegańską. Natomiast w Polsce jest to rosnąca grupa osób spośród około 400 tysięcy zdeklarowanych wegetarian.
Jednocześnie nie istnieją oficjalne zalecenia żywieniowe dla polskich wegan, a w popularnej prasie ukazują się liczne artykuły z błędnymi informacjami na ten temat.

O bezpieczeństwie oraz właściwościach terapeutycznych diet wegańskich opowie mgr Małgorzata Desmond, pracownik Poradni Żywienia Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka oraz Centrum Medycyny Żywienia Carolina Medical Center.

Tematy poruszane podczas wykładu:

• Stanowisko polskiego świata naukowego wobec diet wegańskich

• Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Rady Żywności i Żywienia USA na temat diet wegańskich

• Kontrowersyjne aspekty diet wegańskich: białko, wapń, witamina B12, witamina D, żelazo, długołańcuchowe kwasy tłuszczowe Omega-3

• Dieta wegańska na wszystkich etapach życia:
- Dzieciństwo
- Ciąża
- Laktacja
- Okres dorosłości

• Dieta wegańska a prewencja pierwotna i wtórna chorób cywilizacyjnych:
- status zdrowotny wegan
- dieta wegańska w terapii chorób krążeniowych, cukrzycy i pewnych nowotworów

• Wyniki badań pierwszych w Polsce badań na dzieciach wegańskich z Centrum Zdrowia Dziecka

• Wegańska Piramida Żywieniowa

• Przykłady menu


Mgr Małgorzata Desmond - ukończyła Medycynę Żywienia na University of West London w Wielkiej Brytanii, studia magisterskie na kierunku Dietetyka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz kurs Epidemiologii Żywienia w Imperial College London. Do niedawna dyrektor Edukacji Żywieniowej na prywatnej uczelni w Wielkiej Brytanii i Irlandii, obecnie prowadzi badania weryfikujące wpływ diet roślinnych na zdrowie dzieci w Klinice Pediatrii Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Od listopada 2010 pracuje również w Carolina Medical Center w Warszawie gdzie tworzy pierwsze w Polsce Centrum Medycyny Żywienia.

Avocado vegan catering - pierwszy w Polsce catering specjalizujący się w daniach kuchni 100% roślinnej. To projekt Joanny i Daniela, którzy łączą pasje życiową ze sposobem na życie. Poprzez organizację różnych eventów aktywnie włączają się w promocję praw zwierząt, zdrowego stylu życia oraz ekologii. Współorganizowane przez nich wydarzenia uświetniają zdrowym i świeżym wegańskim poczęstunkiem.

Studenckie Koło Naukowe Dietetyków - rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku przy Katedrze Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu
Medycznego. Studenci zaangażowani w działalność koła pogłębiają swoją
wiedzę o żywieniu, organizują spotkania z młodzieżą przekazując im
posiadane wiadomości o zasadach prawidłowego odżywiania. Prowadzą badania społeczeństwa z zakresu bezpieczeństwa żywieniowego i stanu odżywienia w ramach projektu badawczego Katedry. Angażują się w organizację spotkań promujących zdrowe odżywianie między innymi w ramach Dni Nauki oraz Pikniku na zdrowie.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Organizatorzy: Avocado vegan catering, Studenckie Koło Dietetyków przy Katedrze Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Partnerzy: Stowarzyszenie Empatia - www.empatia.pl
Patroni medialni: Czasopismo Vege - www.vege.com.pl
Portal Wegetarianie.pl - www.wegetarianie.pl
Sponsorzy poczęstunku:
Sponsor Główny: Polsoja - www.polsoja.com.pl
Sponsorzy: Primavika - www.primavika.pl
Oskoła - www.oskola.pl
Tast - www.tast.pl
Oroco - www.mojeorico.pl


Info: www.avocado.info.pl